Tato rostlinka se vyskytuje skoro v celé Evropě a pro její léčivé účinky se využívá již od doby kamenné. S běžným kuchyňským česnekem sdílejí rod a obsahují stejnou silici alicin, která je zodpovědná za typické česnekové aroma a štiplavou chuť. Rostlinka medvědího česneku je celá jedlá, ale nejvíce se v kuchyni používají její listy.
Jako rychlý základ k těstovinám se dá připravit stejně jako klasické italské bazalkové pesto. V mém recept jej s bazalkou kombinuji. Pesto má pestřejší aroma a výsledná chuť pasty není tolik ovlivněná česnekovou štiplavostí.
Použít se dá libovolný druh těstovin. Nejlepší jsou dle mého názoru tagliatelle, které díky své dlouhé a poměrně široké ploše na sebe nalepí nejvíce lístečků pesta a s bohatou dávkou parmazánu dovedou během několika minut vykouzlit senzační oběd.
Suroviny
na dvě porce
Pesto z medvědího česneku
- 75 ml olivového oleje
- 50 g medvědího česneku
- 20 g bazalky
- 1 šalotka
- 2 lžíce strouhaného parmezánu
- 1 lžíce piniových oříšků
- sůl a pepř
Tagliatelle
- 200 g tagliatelle
- pesto z medvědího česneku
- 50 g parmezánu
- sůl
- bazalka na dozdobení
Postup
Pesto si připravíme tak, že do mixéru dáme medvědí česnek, bazalku, najemno nakrájenou šalotku, strouhaný parmazán a piniové oříšky. Zakápneme asi polovinou oleje, osolíme, opepříme a lehce rozmixujeme. Poté doléváme zbytek oleje a mixujeme, dokud se všechny ingredience nepropojí.
Do většího hrnce nalijeme vodu, výrazně osolíme a dáme vařit. Těstoviny vložíme do vroucí vody a vaříme, dokud nejsou al dente. Po uvaření tagliatelle scedíme.
Na rozehřátou pánev dáme na středním plameni prohřát připravené pesto. Jakmile začne bublat, tak přidáme tagliatelle, důkladně je s pestem promícháme a vypneme ploténku. Přidáme nastrouhaný nebo na tenké plátky nakrájený parmazán a lehce ho promícháme s těstovinami.