Tradiční shepherd's pie připravují anglické hospodyně po více než dvě století. Není se čemu divit – směs z mletého masa (ideálně jehněčího) s rajčatovou omáčkou už určitě všichni znáte v podobě skvělé boloňské omáčky. Angličané však do směsi rádi přidávají více druhů zeleniny jako je třeba mrkev, celer nebo hrášek. Ten hlavní rozdíl oproti italské variantě je však bramborová krusta. Moc mě baví ta chvíle, kdy vidličkou projedete přes všechny vrstvy od křupavé krustičky přes nadýchanou kaši po šťavnaté bylinkami provoněné maso.
Vůbec se nemusíte bát toho, že, abyste splnili přísné požadavky Whole 30, musíte v receptu vynechat klasické máslo, sýrovou krustičku a mléko nahradit kokosovým. Výsledek bude stejně perfektní, a pokud si pastýřský koláč uvaříte třeba jako nedělní rodinný oběd, určitě Vás pochválí i ti, co program zrovna nedrží.
Suroviny
- 500 g masa (hovězí nebo jehněčí)
- 300 g brambor
- 400 g loupaných rajčat
- 100 ml kokosového mléka
- 1 cibule
- 1 mrkev
- 2 řapíky celeru
- 4 stroužky česneku
- 2 lžíce rajčatového protlaku
- ½ lžičky římského kmínu
- 4 lžíce přepuštěného másla
- tymián
- rozmarýn
- sůl a pepř
- petržel na dozdobení
Postup
Všechnu zeleninu si nakrájíme najemno. Na kapce přepuštěného másla ve větší pánvi postupně orestujeme cibulku, česnek, mrkev a řapíkatý celer. Po asi 5 minutách přidáme mleté maso, rajčatový protlak a římský kmín a restujeme dalších asi 10 minut. Poté zalijeme směs rajčaty a přisypeme nasekaný tymián a rozmarýn. Okořeníme solí a pepřem a vaříme vše dohromady dalších 10 minut.
Mezitím dáme vařit nakrájené brambory v osolené vodě do změknutí. Vodu scedíme, přidáme kokosové mléko a asi 3 lžíce přepuštěného másla ghí. Společně je rozmačkáme v hladkou kaši.
Předehřejeme si troubu na 180°C. Do pekáčku rovnoměrně rozprostřeme masovou směs a zakryjeme jí vrstvou bramborové kaše. Dáme zapéct do trouby dozlatova na 45 minut.
Při servírování posypeme shepherd's pie nasekanou petrželí.